Учнівські файли

Кейс-урок
 «Бузок. Мелодія для душі…»

Розділ:Природа, людина,мистецтво
Рівень (клас): 3-4
Тема: Натюрморт «Бузок». Передавання настрою за допомогою кольору.
Мета: Вчити відчувати, як сила краси, мистецтва, рослини може впливати на емоції та настрій та допомагає намалювати натюрморт

Яка інформація мене тут чекає?
·     Бузок – це кущ чи чагарник?
·         Звідки в Україну потрапив бузок?
·         Чи може бузок лікувати та впливати на настрій?
·         Які легенди існують про бузок?
·         Як пишуть українські поети про бузок?
·         Як пишуть бузок  художники?
·         Яка палітра бузку?
·         Як правильно оцінити свою роботу

6 розгорток з предметів, явищ та практик:
 Природознавство         Географія               Медицина
          Історія                  Література                 Мистецтво

Вступ

Весна завжди асоціюється зі співом птахів, буянням зелені, громовицями та... запашними квітковими ароматами. Хіба ви не відчуваєте рано-вранці «настояного» тонким, неповторним, ніжним-ніжним запахом бузку повітря?
        

 Коли дивишся на розквітлий бузок, так і мріється, щоб час зупинився, заблукав між барвистих квіткових сузірй та п’янкого аромату квітучих кетягів. А поринувши у світ квіткової краси, розумієш, що це один із проявів Божої любові, подарований людям назавжди
               Цвіте бузок…
Тож можна лише поспівчувати тому, хто ніколи не бачив розквітлої бузкової алеї. Це видовище важко передати словами…Треба тільки бачити, а ще краще малювати…


А ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО БУЗОК?


Природознавство


Бузок – це кущ чи чагарник? Бузок  - листопадний чагарник або дерево з сімейства олійних. У бузку потужна коренева система. У висоту дерево виростає до 2-6 метрів. Рідко вище. Стебла гіллясті. Кора сірувата. Темно-зелені, загострені, у вигляді серця листя розташовується на довгих черешках. Листя бузку розпускаються дуже рано, часом навіть випереджаючи березу. Восени листя довго тримаються на гілках, не жовтіють, так і обпадають зеленими. 


Квітки бувають самих різних відтінків: від білого до блідо бузкового і темно-фіолетового, майже чорного. Квітки прості або махрові зібрані в пірамідальні кисті суцвіть. Випромінюють сильний, хвилюючий, приємний аромат. Цвіте бузок в травні-червні. 

Плід бузку - сплюснута довгаста коробочка зі світло-коричневими тригранними насінням. Дозріває в липні-вересні. Бузок має величезне декоративне значення і культивується, практично на всій території України.
Бузок не тільки гарна й невибаглива, витримує, як посуху, так і морози, цвіте, як на сонці, так і в тіні, вона ще й захищає від пилу і газів, затримуючи їх в три рази краще, ніж звичні городянам тополі. 

Можна з упевненістю сказати, що бузок відноситься не до дерев, а до чагарників. Якщо правильно обрізати його, він матиме вигляд декоративного дерева. Але за своєю природою все одно залишиться кущем. Сама назва «бузок» вийшло від грецького слова. У перекладі  воно означає "трубка".
Деякі люди пов'язують це з формою квітки рослини, так як вона трохи нагадує невелику трубку, яка прикрашена пелюстками. Але точних даних немає. 
______________________________________________________________
Помандруємо у Ботанічний сад у Києві.


Будівництво Сірінгарію (Бузкових алей) у Ботанічному саду у Києві розпочалось в 1948 році за проектом і безпосереднім керівництвом талановитого ландшафтного архітектора Л. І. Рубцова. В основу створення покладене регулярне планування, яке уможливлює найраціональніше розташування на порівняно невеликій території значної кількості сортів, сприяє зручному їх огляду, забезпечує рівномірне розміщення відвідувачів під час квітування бузків.
Розташований Cірінгарій на різнопологому Дніпровському схилі у вигляді великого різнобарвного квітника перед Видубицьким монастирем. З найвищого місця відкривається чудова панорама на Cірінгарій, Дніпро та задніпровські далі, Видубецький монастир. Все це в комплексі захоплює, глибоко вражає та приваблює відвідувачів.
Проща Саду бузків становить 2,45 га. Із 28 видів у саді є 21, близько 90 сортів та  90 гібридів селекції. Загальна кількість кущів 1500


Географія
Багато років Іран і Турція вважалися батьківщиною бузку, а кущі з розкішними махровими суцвіттями в просторіччі називали «персидськими». Але як виявилось, різні види бузку мають три незалежних один від одного місця проростання: високогірні ліси Румунії та Югославії,

 гори Північного Китаю,

 та Гімалаї.
У кінці ХVІ ст. духмяний бузок завезли в центр Європи, а звідти вона швидко розповсюдилась в різні куточки світу.
Медицина


Корисні властивості бузку
У квітках бузку дуже багато корисних властивостей. Лікарі кажуть, що правильно заготовлені і приготовлені з урахуванням всіх рекомендацій, вони допомагають:
Ø  Знизити високу температуру тіла при вірусних захворюваннях як потогінний засіб;
Ø  Справитися з запальними процесами в організмі, особливо при захворюваннях горла і гортані;
Ø  Полегшити стан при захворюваннях нирок, циститі;
Ø  Позбавити від болю і судом в ногах;
Ø  Вивести солі з організму;
Ø  Використовується як відхаркувальний засіб при різних причинах кашлю – від бронхіту і коклюшу до туберкульозу легенів;
Ø  Загоювати гнійні рани;
Ø  Налагодити роботу кишечника при проносі.
 Проте п"янкий аромат квітів бузку може викликати запаморочення або алергію. Вживання настоїв внутрішньо проводити під наглядом лікаря.
Історія
Ніде в світі немає такої Бузкової ями, як у Диканьці, що в Полтавській області. Закладена на початку ХІХ ст. у кар’єрі глибиною до 5 метрів, де добувалася глина для колишнього цегельного заводу. Бузковий гай площею 2 гектари з часом став пам’яткою садово-паркового мистецтва. Його створив правнук страченого генерального судді Запорізького війська Василя Кочубея, впливовий державний діяч часів Олександра І князь В.П. Кочубей. І досі живе в народі пов’язана з Бузковим гаєм історія.
…Було  в князя тринадцятеро дітей. Одна донька Ганна важко захворіла. Не допомагали хворій ні столичні розваги, ні європейські ліки, ані далекі подорожі. Порадили лікарі вразити її чим-небудь незвичайним, дивовижною красою. Ось і звелів багатий батько засадити непотрібну велетенську яму бузком різних сортів, розбити тут алеї, поставити альтанки, плекаючи надію весняним бузковим буйноцвітом зцілити доньку.

     І ось навесні привезли до гаю згасаючу Ганну. Щоб набратися в дорозі більше вражень, відправили її з Петербурга окружним шляхом: спочатку до Москви залізницею, далі на пароплаві по Волзі та Каспійському морі, в кінній кареті через Кавказ, потім лагідні чорноморські хвилі, сонячний Крим, подорож по Дніпру. Як і очікувалось, Бузкова яма справила неперевершене враження. Змучена юна Ганна повеселішала, їй стало краще. Але відцвів бузок, відійшло й життя молодої дівчини. А Бузкова яма з тієї пори залишилась, щоб кожної весни наповнюватися неповторними пахощами і солов’їними мелодіями, щоб існуванням своїм зцілювати і звеселяти людей…

     Пізніше тут було насаджено дубовий, березовий і калиновий гаї. Всі ці насадження утворюють чудовий природний ансамбль і входять до створеної у цьому районі зони відпочинку. Це місце традиційних народних гулянь "Пісні бузкового гаю", що збирають не тільки жителів селища та району, а й численних гостей з різних куточків України.Література

Скандинавська легенда

Існує така легенда про походження бузку. Богиня весни розбудила Сонце і його вірну супутницю Іріс (веселку), змішала промені сонця із строкатими променями веселки, почала щедро сипати їх на свіжі борозни, на луки, гілки дерев – і усюди з’являлися квіти, а земля тріумфувала від цієї благодаті. Так вони дійшли до Скандинавії, але у веселки залишилася лише лілова фарба. Незабаром тут опинилося стільки бузку, що Сонце вирішило змішати фарби на палітрі Веселки і почало сіяти білі промені – так до лілового бузку приєднався  і білий.

Давньогрецька легенда
У стародавніх греків була своя думка про походження назви бузку,що і виразилося у старовинній легенді про зустріч молодого Пана - бога лугів і лісів з прекрасною річковий німфою Сірінг - ніжною Вісницею ранкової зорі. Зустрівши Сірінг, Пан був зачарований її красою і ніжною грацією настільки, що залишив свої забави і вирішив з нею поговорити. Чомусь Сирінга злякалася Пана і спробувала втекти. Бажаючи її заспокоїти Пан пішов за нею, але сталося несподіване перетворення німфи в надзвичайно красивий кущ із запашними ліловими ніжними квітами. Звідси і пішла назва рослини «бузок» - по імені німфи Сірінг. 

У науковій класифікації назва бузку має походження від грецького слова «syrinx», що в перекладі означає «сопілочка» або «трубка».Ця назва відображає структурну особливість стовбурів і гілок бузку, що володіють м'якою серцевиною, при видаленні якої можна отримати трубочку придатну для виготовлення сопілки або дудки. З тієї ж давньогрецькою легендою бог Пан був винахідником флейти, яку він сконструював з гілочки куща бузку, колишнім раніше красунею німфою Сірінг. 

Бузкова поезія
Бузок цвіте і соловей співає,
А пахощі та звуки серце рвуть…
Лиш камінець цього не відчуває,
Бо ж і хрущі над вишнями гудуть…
То ж на Землі гармонія спокою,
Краси і казки, що й не передать...
І цілий Всесвіт в нас над головою,
Ну, а душа аж рветься політать.
Надія Красоткіна

Один бузок ось під вікном,
А другий біля ґанку,
Один синенький, а отой
Біленький, як сметанка.
Обидва ніжні, запашні,
Аж дух ваш забиває.
І кожна гілка, як букет,
Із листя виглядає.
Катерина Перелісна

Зацвів бузок. Духмяно і красиво!
Ті квітоньки, мов хрестики малі.
І має він таку могутню силу -
Утримати прекрасне на землі.


Упевнена, що ця чудова квітка
Не просто так - коштовність для весни.
А ще одна Господня добра звістка,
Що в Україні не буде війни.
       Ганна Коназюк

Зацвіли,запахли,закрутили,
І перенесли сторінкою казок,
В свій світ незвіданий впустили,
Пахощі навкруг розніс бузок!
         Ірина Сонячна.

- Який вірш сподобався найбільше? Чому?
- Чи могли б ви написати власний вірш про цвітіння бузку?

Мистецтво

На гостини до картини
Михайло Врубель "Бузок" (1900 р.)

Критики й сьогодні дають неоднозначну оцінку творчості художника Михайла Врубеля. А вуж про сучасників автора таких добутків, як «Бузок», «Пророк», «Ворожка», і говорити нема чого. Але ті, хто зрозумів творче прагнення Врубеля, хто здатний захоплюватися красою миру, хто намагається проникнути в таємні глибини людського духу, завжди захоплювалися полотнами цього автора
Картина «Бузок» — один з добутків, розглядати яке треба з різних позицій. Для одних — це квітучий у темряві кущ, на тлі якого, немов примара з’являється жінка. Її образ так повітряний і невагомий, що глядач не в змозі визначитися, чи реальна перед ним дама
А кущ буйствує багатством і розмаїтістю фарб, пахне, цвіте на повну силу. І тим напряженней відчуваємо себе ми, глядачі, коли на його тлі виявляємо примарний образ. Автор зобразив живу істоту не в многоцветьи фарб, а гранично скромно й непомітно.
И мені представляється, що це справжня, чиста душа людини, а не демонічний образ, як затверджують деякі критики. Тло й образ злилися воєдино, не тільки за рахунок умілого розташування цвіту й світла на полотні. Утрудняєшся сказати, що первинно, а що вдруге на картині — от воно сюжетна єдність Врубеля
Таємнича й похмура героїня нічного сюжету зображена таким чином, що немає чіткої грані між тлом і фігурою. І це разюче! Елементи образів немов перетікають друг у друга й зливаються в просторі. Таким чином, створюється двоїсте враження й невизначеність: що ж первинно, а що вдруге в цьому світі
Зрозуміло тільки, що самітність переповняє автора. Незважаючи на зовнішню пишність, краса, як і героїня картини, беззахисна й недовговічна. Кущ бузку й самотня жінка несу в собі єдине значеннєве навантаження. Аматори живопису подовгу зупиняються перед полотном, думають, міркують, намагаються пізнати таємниці, які приховував у собі самобутній художник. Він знав ціну собі, не намагаючись підбудовуватися під інших, знайшов свого глядача
Глибина образів Врубеля вимагає серйозного підходу, для правильного розуміння й сприйняття потрібно час. Ніж довше вдивляєшся в картину «Бузок», тим більше розумієш, наскільки все взаємозалежно в цьому світі: природа, людина, космос. І в цьому весь Врубель

Петро Кончаловський "Бузок в кошику"
Петро Кончаловский любив малювати квіти. Здається так, що квіти на картинах не тільки зберігають свіжість фарб, але й приємні пахощі. Художник уважав, що у квітах є все те, що є в природі. Але самою улюбленою його квіткою була квітка бузку. Одна з його численних картин «Бузок у кошику» яскраве тому підтвердження. На картині зображений недавно зрізаний шикарний букет бузку, грона в якої ароматні, але в теж час важкі на вид
Палітра фарб представляє всі відтінки бузку: білий, синій, рожевий, ліловий, бордовий. Бузок коштує в кошику, що сплетений із прутів. Вона підтримує букет і начебто обіймає його. Листи на гілках мають різні колірні гами зеленого кольору: у верхній і нижній частині – темно – зелені, ближче до середини посветлее й з жовтим відтінком. Задній план представлений сіро – коричневим тлом з жовтим відтінком
Радує реалістичність картини, вид свіжості квітів, що вдавалося не всім художникам. Так і хочеться дивитися на цей прекрасний букет, любуватися ним, особливо коли за вікнами зима. Байдужий до природи людин не міг би так написати цю картину, як Кончаловский. Він бачить природу зсередини, захоплюється нею й любить. Приходить у захват від її щедрості й краси
Сучасні люди живуть у постійному поспіху, у божевільній суєті. Вони намагаються встигнути скрізь і виконують різні завдання, завдання, не зауважуючи дарунків природи. У цій метушні не зауважують дрібні радості життя: торкання сонячного променя, букет пролісків або букет бузку
Видимо не зрячи художник зобразив на полотні простий бузок. Це спосіб показати, що краса природи не десь там далеко, краса поруч із нами. Щоб зрозуміти це, необхідно вийти на вулицю й подивитися на кущ бузку, на кульбабу, що розпустилася. Огляньтеся по сторонах, і все буде зрозуміло.
Кончаловский, писав цю картину, був заряджений оптимізмом, радувався красі навколишнього світу. Сполучення в картині світлих і темних тонів не псують образ, а навпаки підкреслюють і доповнюють виразність розуміння. Петро Кончаловский один з художників, які в написанні полотен використовував буйство кольору.
Картина «Бузок у кошику» допомагає відчути красу весни. Нагадування про тепло й радість, що незабаром весна. Бузок для багатьох стала символом першої любові, а цей момент у житті людини не забувається ніколи. За цією картиною ховається маса почуттів і емоцій. Необхідно на неї дивитися не очами, а серцем .

Пропоную і вам узяти фарби та пензлі й намалювати натюрморт "Бузок у вазі"


1.Працюйте або разом з учителем, або самостійно.
2. Слідкуйте за послідовністю та правильністю виконання роботи.
3. Кольорове рішення знаходьте самостійно, зважаючи на те, якого кольору ви будете малювати бузок.
4. Ваша робота має бути оригінальною, має відчуватися ваш почерк, як справжнього художника.

Ці критерії врахуйте при оцінці робіт своїх однокласників.

БАЖАЮ УСПІХІВ, МАЛЕНЬКІ ХУДОЖНИКИ! До зустрічі на уроці!

___________________________________________________________
________________________________________________________
Мої відеоролики для учнів, 
які люблять малювати та 
цікавляться образотворчим мистецтвом

Бажаю всім відкрити таємниці Образотвочого мистецтва!
Приємного перегляду!Подорож у Країну Кольорознавства

Види Образотвочого Мистецтва


Жанри Образотворчого Мистецтва

Таємниці композиції
Навчальний мульфільм "Образотворче мистецтво" 4 клас

Навчальний мультфільм "Образотворче мистецтво" 3 клас


Навчальний мультфільм "Образотворче мистецтво" 2 клас


Навчальний мульфільм "Образотворче мистецтво" 1 клас

Як намалювати пейзаж "по вологому"


Інтерактивні картинки 
Клікайте на значки та вивчайте теми з образотворчого мистецтва

                       

Немає коментарів:

Дописати коментар